Utylizacja mebli – jak legalnie pozbyć się starych mebli?

Utylizacja mebli – jak legalnie pozbyć się starych mebli?

Meble, choć długo żywotne, kiedyś osiągają datę swojej przydatności. Właśnie wtedy pora na ich wymianę. Każdy myśli o tym, jaką nową szafę sobie kupi? Rzadziej pomyśli o tym, że nie może po prostu wyrzucić mebli na zwykły śmietnik. Nieprzestrzeganie przepisów bądź niewiedza często kończy się dotkliwymi karami finansowymi. Jak poprawnie i legalnie zutylizować stare meble?

Utylizacja mebli według prawa

Jak już zostało wspomniane, zwykłe wyrzucenie do odpadów zmieszanych nie wystarczy. Meble to śmieci wielkogabarytowe, które tak utylizowane pociągną za sobą spore konsekwencje finansowe – nawet kilkaset złotych kary.

Poprawna utylizacja polega na przeniesieniu zużytych mebli do kontenera specjalnie na nie przeznaczonego, który potem zostaje zabrany do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wydaje się to prostym zadaniem i takim by było, gdyby nie to, że wspomnianych kontenerów jest w Polsce bardzo mało. Zazwyczaj nie znajdują się na długi czas w danej okolicy. Z racji na tę niedogodność, warto pomyśleć o innych sposobach utylizacji starych mebli.

Zlecenie utylizacji firmie zewnętrznej

Kiedy kontenera nie ma w zasięgu wzroku, a potrzeba pozbycia się starych mebli wciąż rośnie, najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego firmie zewnętrznej, takiej jak EkoBus. Takie przedsiębiorstwa specjalizują się wywozie, transporcie, jak i utylizacji mebli, sprzętów AGD, jak i wielu innych rzeczy.

Jest to opcja pewna, zgodna z prawem, a do tego stosunkowo tania. Próbując wywieźć meble sami, zapewne i tak musielibyśmy wynająć transport. Specjaliści zajmą się nie tylko wywozem, ale też wnoszeniem i znoszeniem wszystkich mebli, niezależnie od piętra, na którym się znajdują. Wystarczy umówić się na odpowiadający nam termin, wydać meble, zapłacić za usługę i po problemie – jest to zdecydowanie najmniej problematyczna i najszybsza metoda utylizacji starych mebli.

Sprzedaż bądź oddanie mebli

Najprostszą metodą pozbycia się mebli jest ich sprzedaż bądź oddanie – a przynajmniej tak by się wydawało. Często znalezienie kogoś, kto weźmie zużyte meble nawet za darmo, nie jest łatwe. Sprzedaż mebli trzeba zaplanować o wiele wcześniej, niż czas wymiany ich na nowe, gdyż proces szukania właściciela może potrwać długi czas.

Jest to na pewno opcja najmniej kosztowna finansowo, na której można nawet zarobić. Jednak nie jest ona polecana, gdy potrzeba zmiany mebli nastąpiła w wyniku nagłego ich zniszczenia – wtedy najlepiej zwrócić się do firmy, takiej jak Ekobus, która szybko i bezpiecznie je zutylizuje.