Rekuperacja - co to jest i na jakiej zasadzie działa?

Rekuperacja – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

Rekuperacja jest procesem odzyskiwania energii. Urządzenie do tego służące nazywa się rekuperatorem. Ma on za zadanie zmniejszyć straty ciepła, które wynikają z wentylacji pomieszczeń. Ogrzewa on świeże powietrze wpływające do pomieszczenia za pomocą ciepła wywiewanego.

Rekuperator – zasada działania

Warto nadmienić, iż wzrost kosztów ogrzewania wynika ze strat ciepła będących wynikiem wentylacji pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest zastępowane świeżym, ale dużo zimniejszym, które następnie należy ogrzać. Mówi się, że w idealnie ocieplonym domu połowa ciepła bierze udział w procesie ogrzewania. Rekuperator jest odpowiedzią na te potrzeby.

To urządzenie, które pozwala nagrzać świeże powietrze za pomocą wywiewanego ciepła. Zapewniony jest odzysk ciepła z wentylacji. To dobra inwestycja, ponieważ sprawność odzysku ciepła może przekroczyć 90%.

Standardowy sprzęt jest wyposażony w wentylator wywiewny i nawiewny a także wymiennik ciepła, gdzie powietrze zostaje ogrzewane. Zawiera również filtry, dzięki którym do pomieszczeń nie przedostają się zanieczyszczenia a domownicy cieszą się czystym powietrzem.

Instalacja systemu rekuperacji

Dużo prostsze jest zainstalowanie takiego systemu z budowanym w domu niż w wykończonym. Powód jest prosty. System rekuperacji wymaga doprowadzenia przewodów transportujących powietrze do wszystkich pomieszczeń. Przewody te charakteryzują się dużą średnicą, dochodzącą do kilkunastu centymetrów, dlatego trudno je wpasować w istniejące już kable. Kolejnym minusem jest konieczność prowadzenia dużych prac remontowych, aby je zabudować. Jeśli już dochodzi do instalacji w gotowym budynku, najlepiej ją przeprowadzić w momencie remontu generalnego.

Dzięki inteligentnemu sprzętowi, domownicy mogą sterować wentylacją. Zmniejszeniu ulegną koszty zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Parametry rekuperatorów

Jeśli rekuperator ma spełniać swoją funkcję, musi posiadać wysoki parametr sprawności odzysku ciepła. Najlepszymi osiągami charakteryzują się centrale wentylacyjne z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Tańsze systemy posiadają wymienniki krzyżowe o prostej konstrukcji oraz niskiej sprawności. Na rynku można spotkać również wymienniki entalpiczne, za pomocą których odzyskuje się nie tylko ciepło, ale i wilgoć. Pozostałe czynniki, które wpływają na efektywność rekuperatora to:

  • energochłonność wentylatorów
  • jakość i właściwości filtrów powietrza
  • sposób ochrony wymiennika ciepła przed zamarzającymi skroplinami
  • możliwość automatycznego sterowania

Więcej cennych informacji o działaniu systemu rekuperacji możecie uzyskać od specjalistów z firmy AKWIN. Jest to firma, która profesjonalnie zajmuje się instalacją rekuperacji, wentylacji, klimatyzacji i pomp ciepła.