Nauka gry na gitarze

Na jakiej gitarze zacząć naukę gry?

Jeżeli pragniesz nauczyć się grać na gitarze, na pewno masz w sobie wiele wytrwałości i motywacji. Jednakże gra na instrumencie stawia przed nami wiele pytań, które są szczególnie kłopotliwe, jeśli nie mamy w swoim gronie zaufanego, prawdziwego muzyka. Dlatego dziś zmierzymy się z jednym z pierwszych, gitarowych pytań, które sobie zadacie.

Na jakiej gitarze zacząć grę?

Można by rzecz, że w tej kwestii tyle odpowiedzi ile ekspertów. Zazwyczaj opinia zależy od tego na czym sam gra konkretny muzyk lub od tego jak wyglądała jego gitarowa edukacja. Jednak najbardziej przemyślanym pomysłem jest rozpoczęcie gry od gitary akustycznej. O ile klasyczna jest prostsza do nauki gry ze względu na szeroki gryf, miękkie struny i niewielkie gabaryty, o tyle nie przyniesie wam ona wymiernych korzyści, chyba, że naprawdę chcecie grać muzykę klasyczną. Większość osób wybiera gitarę dla muzyki rozrywkowej, część docelowo chce sięgnąć po gitarę elektryczną. Dla tych osób najlepszym pierwszym wyborem będzie gitara akustyczna. Dzięki twardym, metalowym strunom i wysokiej akcji strun (w porównaniu do innych gitar) zmusi was ona do odpowiedniej pracy, ułożenia rąk i palców. Na gitarze akustycznej zyskacie porządne podstawy, które pozwolą wam grać dobrze nie tylko na niej, ale także na innych rodzajach gitary.

Dodatkowo gitara akustyczna brzmi donośniej, więc świetnie się sprawdzi na różnego rodzaju występach czy ogniskach. Jeżeli kupujecie gitarę dla dziecka, pamiętajcie by sięgnąć po odpowiedni rozmiar, dostosowany do wielkości dziecka.

Opcja dla zdecydowanych i pracowitych

Jeżeli już teraz doskonale wiesz, jaką muzykę chcesz wykonywać i masz jasno nakreślony plan działań oraz odznaczasz się wyjątkową samokontrolą, możesz zacząć grę na innym typie gitary. Jest to szczególnie polecana opcja tym, którzy już wcześniej opanowali jakiś instrument. Wtedy zarówno wasz słuch jak i zdolności manualne zdążyły wypracować się na tyle, byście nie popełniali kardynalnych błędów zazwyczaj popełnianych przez początkujących.

W przypadku w którym na start wybieracie na przykład gitarę elektryczną, warto mieć dobrego nauczyciela, który sprawi, że nie tylko nauczycie się grać swoje ulubione kawałki, ale także zmusi was do nauki teorii, gam i podstaw komponowania muzyki, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Szukając dobrego nauczyciela koniecznie sprawdź ofertę “szkoły” Guitar Underground założoną przez Pana Mirka, który od wielu lat udziela korepetycji z gry na gitarze.

Teraz, kiedy już wiesz co wybrać, kupuj gitarę i graj!