Na czym polega przegląd instalacji gazu w mieszkaniu?

Na czym polega przegląd instalacji gazu w mieszkaniu?

Wśród wszystkich instalacji, bez których każdy domownik nie mógłby się obejść, instalacja gazowa jest jednym z najbardziej newralgicznych systemów, o który powinniśmy należycie dbać bez względu na fakt, że od lat działa bez zastrzeżeń. Gaz, jak wiadomo w wielu tysiącach domów oraz mieszkań zapewnia ciepłą wodę, a także ogrzewanie całego lokalu. Dlatego też, by nie być świadkiem przykrej niespodzianki awarii instalacji gazu w środku sezonu grzewczego, niezbędne jest wykonywanie regularnych przeglądów. Jak często taki przegląd powinien być robiony? Jak wygląda tego typu przegląd i ile kosztuje?

Jak często powinniśmy wykonywać przegląd instalacji gazowej i kto ma uprawnienia do tej czynności

Zgodnie z literą prawa, a dokładnie prawem budowlanym, wszystkie obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej, której zakres obejmuje zarówno sprawdzenie stanu technicznego instalacji, jak również przewodów kominowych. Taka kontrola powinna zostać przeprowadzona raz w roku, chyba że dysponujemy budynkiem o powierzchni przewyższającej 2000 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji przegląd musi zostać wykonany dwukrotnie w roku. To my jako właściciele nieruchomości musimy zlecić wykonanie tego typu kontroli. Kontrolę instalacji gazu powinna wykonać osoba/firma, która posiada odpowiednie kwalifikacje, które się wymagane podczas dozoru nad eksploatacją urządzeń oraz instalacji gazowych. Stosownej kontroli może również dokonać osoba, która posiada aktualne uprawnienia budowlane ze specyficzną specjalnością umożliwiającą dokonywanie kontroli instalacji gazowych. Decydując się na usługi firmy warto sprawdzić ofertę firmy AKWIN, która posiada specjalistów zajmujących się profesjonalnym przeglądem instalacji gazu. Ofertę firmy możecie znaleźć pod linkiem: https://akwin.com.pl

Jak wygląda przegląd instalacji gazowej?

Osoba uprawniona weryfikuje szczelność urządzeń, które są zasilane gazem. Ponadto sprawdzana jest jakość przyłączy, stan połączeń wszelkich przewodów, a także wszystkie urządzenia gazowe. Kontrolę instalacji gazu w mieszkaniu dokonuje się za pośrednictwem gazometru. Po wykonanej kontroli osoba wykonująca inspekcję wypełnia protokół kontroli, który zawiera datę kontroli oraz ocenę prawidłowości działania całej instalacji. Na protokole mogą również znaleźć się informację dotyczące wymaganych napraw lub wymiany poszczególnych części. Protokół winien być ponadto zwieńczony podpisem osoby wykonującej, jak i odbierającej przegląd.

Ile kosztuje przegląd instalacji gazowej?

Cena przeglądu instalacji gazowej nie jest dużym wydatkiem, jednak może różnić się w zależności od regionu zamieszkania, a także sezonu, w jakim dana kontrola jest wykonywana. Szacuje się, że za jeden lokal cena przeglądu wyniesie około 20 złotych. Coraz więcej specjalistów jednak dokonuje wyceny w zależności od metra kwadratowego lokalu, co sprawi, iż cena można znacznie wzrosnąć.