Na czym polega frezowanie kominów? Poradnik domowy

Na czym polega frezowanie kominów? Poradnik domowy

Każdy kto posiada ogrzewanie centralne zmaga się z problemami dotyczącymi komina. Jak dbać o komin, a w efekcie o swoje bezpieczeństwo? Kiedy wezwać kominiarza? Na czym polega frezowanie kominów?

Zatkany komin może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla lokatorów. Brak drożności powoduje zmniejszona cyrkulacje powietrza, cofnięty dym ze spalinami może doprowadzić do ostrego zatrucia, a w efekcie groźnej niewydolności oddechowej która bez szybkiej reakcji może zakończyć się śmiercią. Może również dojść do sytuacji w której nagromadzona sadza zapali się .

O czym pamiętać przy posiadaniu centralnego ogrzewania?

  • Kontrole okresowe, wizyta kominiarza to koszt około 20-40zł i powinna się odbyć najlepiej pod koniec lata przed rozpoczęciem okresu grzewczego aby mieć czas na ewentualna naprawę usterek w kominie
  • Nie wychładzanie pieca, to jedna z najczęstszych przyczyn zatkanego przewodu kominowego, jeżeli piec zachowuje odpowiednio wysoka temperaturę wolniej zarasta sadzą
  • Nie właściwy materiał do opalania, mimo wielu zakazów wciąż dochodzi do sytuacji w których spalane są śmieci. Jest to najbardziej nieodpowiedni rodzaj materiału do spalania w piecu. Opary mogą być toksyczne a komin szybciej się zatyka
  • Odpowiednie czyszczenie przewodu kominowego np. frezowanie

Frezowanie komina

Frezowanie komina to metoda naprawiania uszkodzonego przewodu kominowego która w mało inwazyjny sposób pozwoli na udrożnienie komina co jest główna zaletą tej metody. Polega na rozwierceniu przewodu kominowego a następnie uszczelnieniu go odpowiednim materiałem.  Średni koszt takiej usługi waha się od 200 do 600zł, cen jest uzależniona od takich czynników jak: średnica komina, rodzaju i także od ewentualnego montażu.

Diamentowe frezowanie

Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów frezowania komina nosi nazwę diamentowego frezowania, ta metoda obejmuje frezowanie od dołu jak i od góry przewodu kominowego. Nie narusza ona konstrukcji komina i nie powoduje wibracji czy uderzeń co ogranicza ryzyko naruszenia frezowanego fragmentu. Można nim powiększyć otwór ceramiczny jak i betonowy.

Frezowanie łańcuchowe

Kolejnym rodzajem frezowanie jest frezowanie łańcuchowe, która polega na użyciu głowicy łańcuchowej i wiertarki. Ta metoda nie jest polecana przy betonowych oraz nie równomiernych konstrukcjach we względu na ryzyko pęknięć i uszkodzeń przewodu kominowego.

 

Frezowanie nie jest czasochłonne, zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut dla wykwalifikowanej ekipy. Warto podkreślić ze inwestycja w dobrej jakości komin, opał, kontrole a także renowacje przekłada się na bezpieczeństwo lokatorów zamieszkujących dany budynek.