Montaż klimatyzacji w bloku – jak ją wybrać, zamontować i ile kosztuje?

Montaż klimatyzacji w bloku – jak ją wybrać, zamontować i ile kosztuje?

Montaż klimatyzacji to doskonały sposób na letnie upały, które szczególnie odczuwalne są w dużych miastach. Mieszkańcy bloków coraz chętniej decydują się na zakup i montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Zapewni ona przyjemny chłód w lecie, ale sprawdzi się także w sytuacji, gdy centralne ogrzewanie nie będzie jeszcze uruchomione, a mieszkanie będzie wymagało dogrzania. Dzięki zamontowanej klimatyzacji znacznie poprawi się jakość powietrza w mieszkaniu. Zamontowane w urządzeniu filtry doskonale je oczyszczą ze szkodliwych pyłów i drobnoustrojów.

Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania?

Wybierając klimatyzator należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość mieszkania, rozkład pomieszczeń, które chcemy ochłodzić oraz stopień nasłonecznienia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji:

  • Klimatyzatory przenośne – najtańsza opcja tego typu urządzeń, ale jednocześnie z najniższą wydajnością. Charakteryzują się one bardzo głośną pracą, a ciepłe powietrze musi zostać odprowadzone rurą przez otwarte okno, co zdecydowanie zmniejsza efektywność chłodzenia.
  • Klimatyzatory split – składają się z dwóch urządzeń, jedno wieszane jest na ścianie wewnątrz mieszkania, a drugie umieszczane na zewnątrz ( na elewacji, dachu lub balkonie).
  • Klimatyzatory multisplit – umożliwiają montaż więcej niż jednego urządzenia wewnątrz ( np. w 3 pokojach) przy zamontowaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w przypadku dużych mieszkań, z dużą ilością pomieszczeń.

Aby wybrać klimatyzator z odpowiednią mocą należy obliczyć jego wydajność stosując zasadę: 0,1 kw na 1 m2 pomieszczenia. W ten sposób łatwo sprawdzimy, o jakiej mocy urządzenie powinniśmy wybrać, aby spełniło swoją rolę. Warto również zwrócić uwagę na głośność urządzenia, aby nie przeszkadzało ono w codziennym funkcjonowaniu.

Jak zamontować klimatyzator i ile to kosztuje?

Montaż klimatyzatora w bloku wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkańców. Wybierając firmę, która zainstaluje klimatyzację koniecznie trzeba postawić na sprawdzoną i doświadczoną ekipę, która poprawnie wykona montaż. Zdecydowanie na terenie małopolski sprawdzi się firma AKWIN – montaż klimatyzacji. Decydując się na montaż jednostki zewnętrznej na balkonie należy pamiętać o prawidłowym odprowadzeniu skroplin do rynny lub bezpośrednio do kanalizacji. Zdecydowanie trudniejszy jest montaż klimatyzatora w mieszkaniu, które nie posiada balkonu. W takiej sytuacji najczęściej montowany jest pod oknem na specjalnych wieszakach.

Cena montażu klimatyzacji zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego urządzenia i długości instalacji. Wpływa na nią również sposób montażu i fakt, czy mieszkanie posiada balkon czy nie. Szacowany koszt podstawowej wersji klimatyzacji na balkonie wynosi około 3,5 tys zł.