Która nasada wentylacyjna obrotowa jest najlepsza i dlaczego?

Która nasada wentylacyjna obrotowa jest najlepsza i dlaczego?

Nasada kominowa na pierwszy rzut oka może wyglądać jako część dekoracyjna komina. Tak na prawdę spełnia ona jednak ważną rolę, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe działanie systemów kominowych. Jest to niezbędne wspomaganie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciągu w przypadku kominów dymowych i spalinowych.

Nasady kominowe zabezpieczają przed różnymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, które mogą mieć wpływ na pracę komina oraz ciąg. Dzięki nim komin jest zabezpieczony przed wystąpieniem ciągu wstecznego, kiedy to spaliny cofają się do wnętrza zamiast wydostawać przez kanały wentylacyjne.

Istnieje wiele typów nasad wentylacyjnych, które można podzielić ze względu na sposób działania. Jednym z rodzajów są nasady obrotowe.

Co to są nasady obrotowe? Która z nich jest najlepsza?

Nasady obrotowe charakteryzują się dynamicznym wykorzystaniem siły wiatru. W tym przypadku głowica nasady zostaje pobudzona przez wiatr w ruch obrotowy. Nasada obraca się zawsze w jednym kierunku, niezależnie od tego jak wieje wiatr. Następnie łopatki zajmują się odessaniem powietrza z kanału dolotowego. Ciąg w kominie zostaje w ten sposób usprawniony.

Nasady obrotowe są mniej podatne na zniszczenia od innych typów nasad. Częstym zabiegiem jest stosowanie ich w postaci zakończenia przewodów wentylacyjnych.

Jednym z najlepszych typów są nasady obrotowe hybrydowe, które charakteryzują się tym, że zostały wyposażone w silniki o niewielkiej mocy. To sprawia, że działanie nasady jest dodatkowo wzmocnione, wtedy kiedy nie występuje dostateczna siła wiatru. Silnik reguluje obroty również w przypadku zbyt dużej siły. Nasada wyposażona jest również w programator z wyświetlaczem.