Jakie buty narciarskie wybrać?
Jest kilka powodów, które decydują o tym , że buty narciarskie trzeba posiadać “na własność”. Po pierwsze zakup butów narciarskich “się zwraca” dość szybko. Jeżeli systematycznie co roku, a nawet dwa razy w roku wyjeżdżamy na kilkudniowe wypady na narty i za każdym razem wypożyczamy buty, szczególnie gdy są to wyjazdy zagraniczne, za wypożyczenie zestawu dla jednej osoby dorosłej na 6 dni zapłacimy od 60 – 130 euro. Łatwo więc policzyć, że koszt zakupu średniej jakości butów narciarskich to ok. 2 narciarskie wycieczki.
Po drugie kwestia higieny. Tak jak narty można wypożyczać do woli bez obawy o to, kto je miał przed nami, tak z butami jest już gorzej. Przecież z własnego doświadczenia wiemy, jak mokra może być nasza odzież po dniu spędzonym na nartach. A poza tym, nowoczesna technologia buta wyposaża go w tzw. botek termoplastyczny, który z czasem dopasowuje się do konkretnej stopy. Można wyobrazić sobie łatwo, jak on wygląda po wielokrotnej zmianie stopy.
Musimy też pamiętać, że to but kieruje nami na stoku, narty tylko wykonują polecenie wychodzące bezpośrednio od stopy w bucie. Dlatego obuwie narciarskie musi być absolutnie komfortowe i dopasowane wyłącznie do naszej stopy.
Jakie buty wybrać w zależności od stopnia umiejętności?
Dla początkujących narciarzy zalecane są buty Allroundowe, do wszystkiego, o indeksie twardości 60 do 80. Pozwala to na wygodne zakładanie i ściąganie obuwia oraz na zachowanie wyprostowanej pozycji stojącej na nartach. Dzięki przełącznikowi Ski/Walk w tylnej części możemy w takich butach swobodnie chodzić. Ma to znaczenie, gdy mieszkamy blisko stoku i możemy dojść do niego pieszo. W tej grupie butów , modele droższe posiadają język oraz piętę i staw skokowy wykonany z materiałów, które pod wpływem naszego ciała podczas występującego procesu nagrzewania dostosowują się ergonomicznie do kształtu naszej stopy.
Dla zaawansowanych narciarzy przeznaczone są buty z grupy All Mountain o indeksie twardości od 90- 120. Tu już obligatoryjny jest materiał termoformalny wewnątrz buta, funkcja canting określająca pochylenie cholewki buta, regulacja klamer oraz śruba z boku buta dopasowująca kąt pochylenia cholewki w płaszczyźnie wzdłużnej.