Jaki jest koszt montażu pomp ciepła w Nowym Sączu?

Jaki jest koszt montażu pomp ciepła w Nowym Sączu?

Urządzenie, jakim jest pompa ciepła, ma ogromne możliwości wykorzystania zasobów naturalnej energii. Może być ona pobierana z wody, powietrza, a nawet z gruntu. Dlatego właśnie coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na jej montaż, mimo tego, że koszt zakupu i montażu jest dość wysoki.

Jaki jest koszt montażu pomp ciepła w Nowym Sączu?

Standardowy dom w Nowym Sączu ma powierzchnię w granicach 130-170 m². Zakup pompy ciepła wraz z montażem będzie kosztował w granicach 50 000 zł. Jednak wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj urządzenia zdecyduje się właściciel nieruchomości.

Jeżeli urządzenie zostanie nabyte u sprawdzonego producenta, który również oferuje kompleksowy montaż, to inwestycja może być nawet o połowę niższa. Należy jednak dokładnie zastanowić się nad tym, z jakiego źródła ciepła będzie pobierana energia.

Najpopularniejszym źródłem energii jest powietrze oraz grunt i ilość energii będzie zależała zawsze od konkretnych warunków, w których zamontowane zostały pompy. Producenci oferują także możliwość zamontowania pomp ciepła w dwóch kombinacjach takich jak: powietrze/woda czy solanka/woda.

Czy gruntowe pompy ciepła są opłacalne?

Tego rodzaju urządzenia są najbardziej wydajne i polecane do domów jednorodzinnych oraz dużych obiektów przemysłowych. Posiadają świetne parametry eksploatacyjne, odporne są na wysokie i niskie temperatury i mogą pracować z maksymalną wydajnością, nawet gdy temperatura spadnie do -25°C.

W tym przypadku grunt wykorzystywany jest jako główne źródło energii i kolektory montowane są w specjalnych odwiertach pod poziomem strefy przemarzania. Inwestor decydujący się na takie rozwiązanie musi liczyć się z kosztem zakupu urządzenia i montażem w granicach około 30 000 zł.

Czy warto zainstalować powietrzne pompy ciepła?

W ostatnich latach na polskim rynku największą popularnością cieszą się urządzenia wykorzystujące do ogrzewania budynku powietrze. W takim przypadku należy liczyć się z kosztem zakupu samego urządzenia przeznaczonego wyłącznie do ogrzewania budynku w granicach 15 000 zł lub zestawu 35 000 zł, za który będzie służył do ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba wykonywać dolnego źródła ciepła w postaci specjalnego kolektora gruntownego i dzięki temu inwestor może zaoszczędzić w granicach 15 000 zł. Najlepiej jest zamontować takie urządzenie na małych działkach, gdzie nie można wykonać prac ziemnych ze względu na zagospodarowany teren.

Jakie są dodatkowe korzyści z posiadania pomp ciepła?

Niewątpliwie największą zaletą pomp ciepła jest to, że w krótkim czasie zwraca się koszt inwestycji i nie trzeba płacić wysokich rachunków za ogrzewanie domu, a nawet bieżącą wodę ciepłą. Dobrze jest zastosować pompę, która ma funkcję chłodzenia pasywnego, dzięki czemu energia może być wykorzystywana do chłodzenia budynku w okresie lata, zamiast używania klimatyzatora, który będzie generował dodatkowe koszty.

Dowiedz się Więcej