Jak za pomocą plakatów udekorować mieszkanie?

Jak za pomocą plakatów udekorować mieszkanie?

Słysząc takie hasło, zapewne pukniesz się w czoło. Plakaty kojarzą Ci się z rozkładówkami z dziewczęcych gazet albo z afiszami wyborczymi. Stop! Porzuć tę błędne przekonanie. Plakat to taka sama forma sztuki jak malarstwo, mamy w niej swoich mistrzów, a nawet polską szkołę plakatów. To też intrygujący sposób na ożywienie pustych ścian, który z pewnością pokochasz po przeczytaniu tego artykułu.

Wielu pewnie świeżo po remoncie stoi przed wyzwaniem, jak udekorować pokój, aby stał się przytulny i przyjemny dla oka. Jednak z jednym zastrzeżeniem, żeby przy tym nie zbankrutować. Nikt przecież nie będzie się porywał na zakup Kossaka czy Rembrandta do uatrakcyjnienia swoich własnych prywatnych ścian. Dlatego też projektanci wnętrz podpowiadają, że w takich sytuacjach idealnie sprawdzą się plakaty, które zastąpią dzieła sztuki.

Mój plakat, moje gusta

Plakaty mają przewagę przed innymi dekoracjami – mogą opowiadać o naszych upodobaniach i gustach. Kochasz obrazy Salvadora Daliego? Proszę bardzo, specjalnie dla Ciebie plakat z reprodukcją jego najsłynniejszego dzieła. Uwielbiasz nieme kino? Do twojego salonu idealnie będzie nadawała się podobizna Charles’a Chaplina. Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. Chodzi o to, aby w swoim własnym domu stworzyć przestrzeń, w której lubisz przebywać i czuć swobodnie. A plakaty z Twoją ulubioną grafiką Ci to z pewnością ułatwią.

Nic tak nie wzbogaca, jak ramka

Aby sprawić, by plakat nie był wyłącznie płachtą papieru na ścianie, która podrywa się przy każdym większym czy mniejszym ruchu powietrza, warto zainwestować w dwie rzeczy:

  • w ramki, które dodadzą „powagi”. Możesz się śmiać, ale włożenie zdjęcia, rysunku, plakatu w piękną i klasyczną ramkę, czyni prawdziwe designerskie cuda.
  • w passe-partout, czyli taką ramkę w ramce. Nie przesłyszałeś się, to kartonowe obramowanie umieszczone w oprawie obrazu. Jeżeli ramka podnosi poziom estetyczny, to passe-partout wznosi go o jeszcze jeden stopień wyżej w elegancji.

O czym należy pamiętać przy dekoracji domu za pomocą plakatów?

Szczególnie o położeniu – plakat nie powinien „kryć” się za drzwiami, ale być wyeksponowany. To on nadaje charakteru pomieszczeniu. Ważne jest, abyś pamiętał, że Twoja prywatna galeria plakatów powinna być bacznie przemyślana i najlepiej – postępując według zasad symetrii  – doskonale wpasowywać się w przestrzeń.

Na rynku jest całe mnóstwo wzorów, które przemówią do Twojej wyobraźni. Jak wspominaliśmy na samym początku, mieliśmy w kraju swoich mistrzów plakatu. Do dziś można zakupić ich reprinty i niewielkim kosztem ubogacić swoje domowe wnętrza przepięknymi dziełami grafiki współczesnej.

Czytaj Więcej