Nocleg w gorach

Jak wybrać komfortowy nocleg w górach?

W poszukiwaniu noclegu często kierujemy się jedynie względami estetycznymi. Dobrze przygotowane zdjęcia kuszą widokiem przez okno i dużym łóżkiem. Kiedy przyjeżdżamy na miejsce, okazuje się, że nasza kwatera stoi po środku niczego, do najbliższego sklepu jest kilka kilometrów i nie ma mowy o spacerach ze względu na brak odpowiednio oświetlonej ścieżki. Kto nie zna tego z autopsji? Dlatego przy wynajęciu noclegu w górach warto pamiętać o kilku rzeczach.

Auto czy transport publiczny?

Jeśli na urlop wybieramy się autem, nie ogranicza nas lokalizacja. W takiej sytuacji warto jedynie zorientować się, jakie warunki na drodze panują np. w okresie zimowym – czy droga dojazdowa do miejsca noclegu jest asfaltowa, utwardzona czy żwirowa? Jeśli posiadamy niewielki samochód osobowy – zasypana śniegiem, polna droga może stanowić duże wyzwanie. W przypadku drugiej opcji, a więc dojazdu transportem publicznym, warto znaleźć najbliższy przystanek, zapoznać się z odległością od dworca do głównych punktów miasta, bliskością sklepów, punktów gastronomicznych itp. Brak auta może być problematyczny w przypadku dotarcia do szlaków. Na ratunek przychodzi rozbudowana w polskich górach sieć prywatnych przewoźników, którzy gwarantują niedrogi i sprawny transport zarówno na trasę jak i z powrotem, do miejscowości noclegowej.

Pobyt stacjonarny czy wędrowny?

Druga kwestia to charakter pobytu. Jeśli przewidujemy pobyt na miejscu, warto poszukać noclegu z dodatkowymi atrakcjami – basenem, strefą SPA, dobrą restauracją i innymi rozrywkami. W takim miejscu na pewno nie będziemy się nudzić, nawet jeśli pogoda na zewnątrz przestanie dopisywać. W sytuacji kiedy planujemy pobyt wędrowny, wybierajmy punkty na trasie, w odpowiedniej, racjonalnej odległości, tak, aby bez problemu docierać do kolejnego miejsca noclegu. Większość schronisk w górach oferuje dość skromne warunki, ale wynagradza je klimat. Co ważne, niektóre schroniska nie posiadają prądu, a korzystają jedynie z agregatu. W takiej sytuacji, około godz. 22 może być problem z jakąkolwiek aktywnością – należy to przewidzieć przy planowaniu trasy.

Poszukując noclegu w górach dobrze jest znaleźć nocleg w niedalekiej odległości od większego miasta. Wiemy jak pogoda w górach szybko może się zmienić, dlatego jeżeli pójście w góry będzie niebezpieczne zawsze możemy udać się do miasta i tam zobaczyć różne atrakcje. W polskich górach nie brakuje pięknych miast, o Zakopanym nie muszę nic mówić. Ale zachęcam również do odwiedzenia takich miast jak Bielsko, Krosno, Jasło itp. Przy takich miastach jest mnóstwo ośrodków wypoczynkowych, w których możemy się zakwaterować. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np: „Beskid Niski kwatery” i mamy pełno miejsc noclegowych do wyboru. Akurat z okolic Jasła mogę polecić Ośrodek Wypoczynkowy „Wczasy pod Gruszą”.

Zapisz

Zapisz