Jak układać piaskowiec na ścianę?
Piaskowiec to bardzo ładny element dekoracyjny stosowany na ścianach, ale przede wszystkim do wykończenia kominków. Jak każdy kamień naturalny trzeba go położyć z wykorzystaniem fachowej techniki oraz środków jak kleje, aby utrzymał się przez długi czas w zadanym mu miejscu. Na szczęście kamienie naturalne czy też sztuczne imitacje piaskowca można przyklejać na wielu różnych strukturach. Jak więc ułożyć piaskowiec na ścianie, aby trzymał się przez lata? Dowiesz się tego ze strony krakowskiego Banku Kamienia lub poniższego artykułu.
Przygotowanie ścian
Przede wszystkim trzeba zdecydować w jakim miejscu położymy piaskowiec i czy będzie to kamień naturalny czy tylko płytka dekoracyjna, która imituje piaskowiec. Także wielkość płytek ma znaczenie, ponieważ mogą one być małe np. 10×20 cm, a można dostać wielkie płyty o wymiarze 50×50 cm. Niemniej jednak trzeba zawsze zacząć od przygotowania ścian.
Kiedy już wybraliśmy ścianę oraz wysokość od jakiej będą ułożone płytki trzeba ją wyczyścić. Chodzi tu głównie o oczyszczenie ściany z elementów takich jak stara, łuszcząca się farba czy tłuste plamy. Warto też przeczyścić ściany szczotką drucianą. Jeśli ściana jest czysta np. z nowym tynkiem wystarczy ją zagruntować tak jak napisane jest na opakowaniu preparatu gruntującego. Jeśli na ścianie są nierówności warto je zamaskować odpowiednią szpachlą, masą gipsową albo nawet tynkiem, a po wyschnięciu ponownie zagruntować. Zazwyczaj trzeba odczekać 24 godziny do wyschnięcia i wchłonięcia się gruntu w powierzchnię, na której mają być przyklejone. Jest to też czas, aby pozbyć się wszystkich nierówności czy pozostałych np. szpar.
Jak położyć płytki na ścianie?
Przede wszystkim jeśli płytki piaskowca mają tworzyć na ścianie konkretny wzór warto je rozłożyć na posadzce i ułożyć w ten wzór, aby wizualnie było widać, gdzie którą płytkę należy przykleić. Pomyłka już na ścianie może nas drogo kosztować. Do przycinania elementów najlepiej jest używać szlifierki kątowej ze specjalną tarczą do cięcia kamienia. Przycięcie płytek będzie konieczne, ponieważ na ścianie pojawiają się elementy takie jak gniazdka czy kontakty, więc trzeba na nie wyciąć miejsce lub też po prostu dla zachowania wzoru płytek.
Do klejenia płytek trzeba zastosować specjalny klej elastyczny. Jednak metody przyklejania płytek kamiennych na ścianę są dwie. W pierwszej klej nakłada się punktowo na płytkę albo rozprowadza szpachelką równą ilość po całej płytce, a później daną płytkę dociska do podłoża czyli ściany. Druga metoda to nanoszenie kleju na całą powierzchnię ściany za pomocą pacy z ząbkami. Dzięki temu teoretycznie łatwiej uzyska się równą warstwę kleju. Jest to jednak metoda, która ułatwia zachowanie płytek w czystości.