Jak prawidłowo zamontować drzwiczki wyczystki?

Jak prawidłowo zamontować drzwiczki wyczystki?

Komin spalinowy musi posiadać otwory do sprawdzania jego stanu czystości. Dobrze jest wyposażyć go w odpowiednie bezpieczne drzwiczki rewizyjne, aby uniknąć zakłóceń strumienia spalin.

Jak zamontować drzwi rewizyjne do komina?

Otwór wycinamy na wysokości minimum 20 centymetrów, tak by zanieczyszczenia mogły gromadzić się na dnie przewodu kominowego. Uniemożliwi to również, wydostanie się skroplin poza przewód kominowy. Powierzchnia w miejscu montażu wyczystki powinna być równa, a wszystkie luźne fragmenty ściany powinny zostać usunięte. Drzwiczki należy montować poniżej czopucha pieca, aby spełniały swoje zadanie. Wybór miejsca, w którym zamontujemy drzwiczki w przewodzie kominowym, zależy od możliwości dostępu do nich.

Po przygotowaniu otworu montażowego należy pozostawić otwory montażowe do mocowań ramki. Rozmiar ramki montażowej drzwiczek powinien być dobrany do średnicy komina. Odpowiednie dopasowanie pozwoli na wygodniejsze czyszczenie komina w przyszłości. Kratkę montujemy w pionie.

Po ustaleniu położenia obudowy kratki możemy zastosować zaprawę klejową. Po nałożeniu zaprawy można dokonać korekty położenia drzwiczek rewizyjnych w pionie i poziomie. Należy równocześnie sprawdzić, czy nic nie będzie utrudniało otwierania drzwiczek rewizyjnych. Po związaniu mas klejących można wykonać obróbkę drzwiczek tak, aby usunąć wszystkie szczeliny na kołnierzu maskującym. Następnie należy zamontować blachę we wnętrzu drzwiczek. Tak przygotowane drzwiczki rewizyjne gotowe są do użytku i pozwolą na wygodne czyszczenie przewodu kominowego.