Pielegnacja psow

Jak pielęgnować psa?

Nie ma jednej konkretnej recepty, jak należy pielęgnować swojego psa. Zasady pielęgnacji muszą być zróżnicowane w zależności od rasy. Niektóre z nich potrzebują dedykowanych danej rasie zabiegów. Ale oczywiście jest szereg zasad ogólnych, określających podstawowe cechy opieki na psem. 

Jak pielęgnować psa?

Po pierwsze kąpiel. Chociaż niektórzy miłośnicy psów uznają, że kąpiel psa, szczególnie w detergentach narusza ich florę i nie powinniśmy wcale ich kąpać w rozumieniu domowych ablucji, jednak większość z nas uznaje, że kąpiel psa domowego jest obowiązkowa. Dzisiaj uważa się, że pies powinien być kąpany zawsze wtedy, gdy jest po prostu brudny. Bardzo mocno determinuje to określona rasa psa i jego sierść. 

Ważne jest aby do kąpieli psa używać środków myjących dla niego przeznaczonych. Nie używamy mydeł ani szamponów ludzkich. Ich skład może mocno zaszkodzić skórze psa, choćby wywołując  odczyn alergiczny. Szampon dla psa kupujemy w specjalistycznych sklepach lub u weterynarza, dobierając odpowiednio do efektu jaki chcemy dodatkowo uzyskać, na przykład zlikwidować łupież czy pasożyty. Dla psów z długą sierścią, mającą tendencję do plątania się, warto zainwestować w odżywkę z lanoliną, która ułatwi rozczesanie sierści naszego psa. 

Jednym z bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest systematyczne czyszczenie uszu. Szczególnie narażone na problemy z uszami są rasy z długimi zwisającymi uszami. Należy pamiętać, aby po każdej kąpieli dokładnie wysuszyć wnętrze ucha. Czyścimy je też z woskowiny. W sklepach zoologicznych lub u weterynarza możemy kupić specjalne preparaty do czyszczenia uszu.

To samo dotyczy oczu. Przemywamy je systematycznie przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Można użyć też zielonej herbaty czy świetlika.

Psu, szczególnie temu, który przebywa dużo na dworze, nie trzeba obcinać paznokci, z wyjątkiem piątego pazura, który rośnie nieumiarkowanie i może sprawiać ból. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne, zaokrąglone nożyczki do tego celu.

Należy też dbać o zęby psa. Gromadzący się na zębach kamień jest realnym zagrożeniem. Dlatego należy urozmaicać mu posiłki choćby suchą karmą oraz tzw. gryzakami.

Więcej cennych informacji o pielęgnacji psów znajdziecie na stronie: https://psifryzjerkrakow.pl/