Hydroizolacja – czym jest, kiedy i w jaki sposób należy ją stosować?
Ochrona budynku przed działaniem różnego rodzaju warunków atmosferycznych i zewnętrznych to bardzo ważny aspekt. Odpowiednie zadbanie o elementy izolacyjne obiektu może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo, trwałość i funkcjonalność gmachu. W jaki sposób ochronić budynek? Czym jest hydroizolacja? Kiedy i w jaki sposób ją stosować?
W jaki sposób ochronić budynek?
Każdy obiekt należy w odpowiedni sposób ochronić. Zabezpieczenie to uzależnione jest od czynników zewnętrznych, którym właściciel chce zapobiec. Panujące warunki atmosferyczne mogą zniszczyć budynek lub stworzyć niebezpieczeństwo dla mieszkańców i otoczenia. Wśród popularnych sposobów ochrony budowli są m.in.:
- stosowanie piorunochronów – ochrona przed burzą,
- hydroizolacja,
- ochrona przed skażeniem i zakażeniami – budowa szczelnej piwnicy, pomieszczenia,
- zabezpieczenia przed pożarem,
- ograniczanie hałasu
- itp.
Hydroizolacja – skuteczny sposób ochrony domu.
Jednym ze sposobów skutecznej ochrony domu jest zastosowanie popularnej metody hydroizolacji.
Czym jest hydroizolacja?
Hydroizolacja stanowi najskuteczniejszy sposób ochrony przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Warstwa ochronna zapewnia podwójna ochronę, a budynek staje się odporny na ciężkie warunki atmosferyczne i zalania. Zapobiega ona uszkodzeniu danej powierzchni, jak również ogranicza negatywny wpływ wód gruntowych.
Hydroizolacja może być stosowana zarówno na powierzchniach pionowych, jak i poziomych, jak również wykonywana na poszczególnych elementach i powierzchniach jakimi są:
- tarasy,
- balkony,
- fundamenty,
- elewacje,
- ścian piwnicy, itp.
Kiedy i w jaki sposób stosować hydroizolację?
Działanie różnorakich warunków i czynników zewnętrznych na budynek może mieć bardzo negatywne skutki. Wilgoć, opady, wody gruntowe mogą znacznie zniszczyć strukturę budynku, osłabić ją, jak również zmniejszyć izolację cieplną obiektu. Efektywna ochrona budynku ogranicza również powstawanie pleśni i grzybów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców i użytkowników powierzchni.
Ochronę przed wodą i wilgocią należy stosować szczególnie w przypadkach stałego kontaktu budynku z wodą, regionach narażonych na podmycia i podmoknięcia, jak również w przypadkach posiadania dużych powierzchni balkonowych czy tarasowych.
Izolacja powinna być odpowiednio przygotowana, a powierzchnia na której stosuje się zabezpieczenie prawidłowo dostosowana i oczyszczona. Skuteczne zabezpieczenie zapewni:
- dokładne oczyszczenie trwałego podłoża,
- dwukrotne naniesienie warstwy izolacyjnej,
- równomierne naniesienie preparatów nawet w trudno dostępnych miejscach,
- odpowiednie zabezpieczenie hydroizolacji,
- kontrola i regeneracja zabezpieczeń.