Fachowa renowacja elewacji - krok po kroku

Fachowa renowacja elewacji – krok po kroku

Pierwsze wrażenie ponoć zostaje najmocniej. Dlatego warto zadbać o to, aby goście w naszym domu lub siedzibie firmy zostali oczarowani jak za dotknięciem różdżki, nim jeszcze przekroczą drzwi wejściowe. Pierwsza w oczy rzuca się elewacja, a ta jest bardzo narażona na działanie różnych czynników. Z czasem nie wygramy – z roku na rok nie będzie wyglądać lepiej.

Co kilka lat należy przeprowadzić kompleksowy remont elewacji. Co należy zrobić, aby elewacja znów przykuwała uwagę? O tym w niniejszym tekście.

Punkt pierwszy – suszenie i czyszczenie

Aby prawidłowo przygotować elewację do właściwego remontu, należy usunąć źródła wilgoci. Jeżeli gdzieś jest nieszczelna rynna albo przeciek w instalacji – trzeba się tym zająć jak najszybciej. Wilgoć sprzyja nie tylko porostom i mchom, ale i tym bardziej nieprzyjemnym szkodnikom – glonom i pleśni. Należy się ich pozbyć choćby ze względu na wątpliwej przyjemności aromaty oraz choroby, jakie mogą rozsiewać. Nie do pominięcia jest też ich wpływ na wygląd ścian – zielone zacieki nie należą do apetycznych widoków.

Kiedy już usuniemy źródła wilgoci i ściany są suche, należy przejść do czyszczenia. Myjka ciśnieniowa z odpowiednim preparatem poradzi sobie z klasycznymi zabrudzeniami, jak chociażby kurze czy ptasie odchody. Po pierwszym myciu należy przepłukać ścianę jeszcze raz – już bez preparatu.

Punkt drugi – problematyczne osady

Glony i pleśń jednak tak łatwo nie odejdą, a to ze względu na porowata powierzchnię ścian. Tu należy zastosować odpowiednie środki biobójcze. Niezbędne będzie mycie ręczne za pomocą gąbki. Gąbka ta jednak nie może jednak być zbyt szorstka – nie chcemy porysować ściany.

Po naniesieniu fungicydu oraz innych specyfików i starciu niepożądanych porostów, należy dać czas, aby środki wniknęły w ścianę i zadziałały niejako od środka. Ostatecznie zastosowane środki należy spłukać, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Jeśli chcemy być pewni, że glony i pleśń nie wrócą – warto dodatkowo zabezpieczyć ścianę biobójczą impregnacją do tynków

Punkt trzeci – farba i tynk

Kiedy ściana jest już gruntownie oczyszczona i zabezpieczona, możemy zastanowić się, czy chcemy malować. Należy to uczynić, jeśli:

  • farba się łuszczy lub wyblakła
  • powstały przebarwienia
  • pozostały nieusuwalne poprzednimi metodami ślady, np. rdzy.

Nim jednak podejmiemy się malowania, należy naprawić tynk. Pęknięcia, odspojenia i dziury muszą zostać poprawione, nim chwycimy za wałek. Jeśli tynk ma tylko drobne uszkodzenia, możemy pozwolić sobie na położenie nowej warstwy tynku bezpośrednio na starej – zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu.

Kiedy tynk jest już gotowy, wystarczy położyć na niego kolejne warstwy farby. Wybierając farbę, warto znaleźć taką, która jest najbardziej odporna na ścieranie i wpływ warunków atmosferycznych.

Podsumowanie

Jak widać, proces renowacji jest bardzo czasochłonny. Majsterkowicze, którym się nie spieszy, mogą przeprowadzić ją sami. Na szczęście, istnieją profesjonalne firmy jak Bud-Prajs, które kompleksowo odnowią Twoją elewację – zaoszczędzisz w ten sposób naprawdę wiele czasu, który będziesz mógł w zamian spędzić z rodziną.