Naczynia liturgiczne

Czym się kierować przy wyborze naczyń liturgicznych?

Naczynia liturgiczne to niezbędne wyposażenie każdej kaplicy czy kościoła, służące do odprawienia mszy świętej i udzielania sakramentów. Wśród nich znajdują się ampułki mszalne, kielichy, monstrancje, pateny czy relikwiarze. Każdy z nich to odrębne dzieło sztuki, a jednocześnie – przedmiot użytkowy. Dlatego też, wybierając konkretne produkty, należy zwrócić uwagę na kilka cech, które zagwarantują, że będą służyć w pięknej, nie zmienionej postaci przez wiele lat.

Z czego najczęściej są wykonane ampułki mszalne?

Ampułki mszalne zazwyczaj wykonane są ze szkła lub kryształu, zdobione dodatkowo srebrem, złotem bądź niklem. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt ampułki, z wygodnym uchwytem oraz odpowiednim zamknięciem. Całość dostępna jest oddzielnie lub na wygodnej podstawce do ich przenoszenia. W przypadku kielichów mszalnych niezbędne są dwa rodzaje – kielich liturgiczny, bardzo zdobiony, na cienkiej, wyższej nóżce oraz kielich do rozdawania komunii, niższy i bardziej pękaty. W przypadku pierwszego naczynia – warto wybierać kielichy wykonane ze złota, srebra lub pozłacane w środku. Należy unikać podejrzanych, niesprawdzonych materiałów, które po kontakcie z winem mszalnym mogą ulegać szybkiemu zniszczeniu lub odbarwieniu. Kielich do udzielania komunii powinien natomiast posiadać szczelne zamknięcie oraz niewielki kielich do udzielania komunii pod dwiema postaciami. W przypadku tego naczynia, na rynku najbardziej dostępny jest jeden, klasyczny model, różniący się jedynie ewentualnymi zdobieniami lub kolorystyką materiału. Kielich do udzielania komunii pod dwoma postaciami kupisz w Pracowni Brązowniczej „Sacrum” oferującej naczynia liturgiczne.

Kustodia & Monstrancje

Kustodia i monstrancje to miejsca przechowywania najświętszego sakramentu. O ile kustodia wykonywane są w dość prostym modelu i różnią się przede wszystkim dodatkami złota, srebra czy delikatnymi zdobieniami, o tyle monstrancje wykonywane są z niezwykłym pietyzmem, z zachowaniem strojności, bogactwa i najwyższej staranności, choć na rynku liturgicznym pojawiają się również coraz częściej ich minimalistyczne wersje. Wygląd monstrancji należy dopasować do wyglądu kościoła, historii parafii, a także wybierać go zgodnie z posiadanym budżetem.