Czym są nasady kominowe i kiedy najlepiej je stosować?

Czym są nasady kominowe i kiedy najlepiej je stosować?

Nasadę kominową łatwo rozpoznać, kiedy jest zainstalowana na kominie – znajduje się ona bezpośrednio na jego szczycie. Przede wszystkim pełni ona funkcję ochronną dla komina, gdyż dzięki niej nie dochodzi do osłabienia ciągu. Usprawnienie działania komina to jedno, ale kiedy jej montaż jest uzasadniony, a kiedy niekoniecznie obowiązkowy?

Po co stosować nasady kominowe?

Prawidłowy ciąg w kominie w szczególności odgrywa ważną rolę w tych budynkach, które posiadają wentylację grawitacyjną. To dzięki niemu wszelkie urządzenia mogą poprawnie funkcjonować, a kominem mogą być w efektywny sposób odprowadzane ilości zużytego przez urządzenia powietrza. Niestety, niekiedy pojawia się sytuacja, kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem ciągu wstecznego, a więc cofania się spalin. Wówczas to właśnie nasady kominowe pozwalają wzmocnić ciąg i ograniczyć powstawanie ciągu wstecznego.

Kiedy montaż nasady kominowej jest konieczny a kiedy nie?

Dodatkowo, warto oczywiście zauważyć, że dzięki poprawnie zainstalowanej nasadzie kominowej znacznie mniej różnego rodzaju opadów atmosferycznych dostaje się do wnętrza komina. Jeśli jednak zastanawiamy się, kiedy instalacja takiej nasady jest konieczna – jest to regulowane specjalnym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Zgodnie z tym właśnie rozporządzeniem takie nasady na przewodach spalinowych i dymowych powinny mieć budynki, które znajdują się w II i III strefie obciążenia wiatrem. W Polsce takimi strefami są obszary nadmorskie oraz tereny wzdłuż granicy południowej Polski. Oczywiście, jeśli w przypadku naszego komina nie występują żadne problemy z ciągiem lub też dodatkowo posiadamy specjalny wentylator, który wymusza odpowiedni kierunek odprowadzania spalin – taki daszek nie jest konieczny.