Sauna

Co w saunie jest najważniejsze?

Sauna przez wiele osób określana jest mianem gorącej terapii dla ciała i duszy, ponieważ pomaga nie tylko się zrelaksować, ale również poprawić wygląd zewnętrzny oraz samopoczucie. Obecnie coraz więcej osób zastanawia się nad postawieniem sauny w przydomowym ogródku, co oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami, jednak jak kogoś na to stać, to czemu nie? Co jednak w takiej saunie jest najważniejsze? Relaksująca muzyka, czy może elementy wyposażenia?

Dobre drewno to podstawa

Materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do budowy sauny, jest świerk skandynawski, posiadający niezwykle dobre parametry jakościowe, jednak nie jest to jedyny rodzaj drewna, z którego można ją wyprodukować. Podczas budowy saun bardzo często korzysta się również z osiki, a także sosny bezsęcznej, jednak w przypadku tego drugiego materiału czasami można napotkać miejsca żywiczne, a to w przypadku sauny jest niedopuszczalne. Osoby, które posiadają nieco większą ilość środków pieniężnych, mogą także zdecydować się na drewno cedrowe, które ma dosyć ciekawą kolorystykę, jednak w związku z tym otrzymanie jednolitej barwy sauny jest niezwykle skomplikowane. Bardzo ważnym elementem sauny są tzw. leżanki, które najlepiej, aby były wykonane z samby afrykańskiej, czyli gatunku drzewa niezwykle odpornego na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne.

Piec

Kolejnym niezwykle ważnym elementem każdej sauny jest piec, który może być zarówno elektryczny, jak i opalany drewnem. Niezależnie jednak od tego, czym opalana jest sauna, bardzo ważne jest to, aby znalazło się w niej wypełnienie w postaci kamieni, a warto wiedzieć o tym, iż najlepszym wyborem będą kamienie granitowe. Dlaczego akurat takie kamienie? Woda, którą polewa się takie właśnie kamienie, bardzo szybko zaczyna parować, dzięki czemu w kabinie panuje odpowiednia wilgotność. Warto przy tym również podkreślić fakt, iż im wyższa temperatura panuje w saunie, tym większe ilości wody potrzebne są do polewania kamieni, co oczywiście warunkuje utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie.

Kupując piec należy korzystać wyłącznie z renomowanych sklepów jak np: Sauanhome, który oferuje piece elektryczne do saun od najlepszych producentów jak Harvia, Narvi czy Tylo.