Flizowanie

Co to jest flizowanie?

Flizowanie płytek w Krakowie

Co to jest flizowanie? To termin używany najczęściej w Krakowie i w Małopolsce, którego synonimami są kafelkowanie czy glazurowanie. Flizowanie zatem to układanie nie tylko kafli, ale płytek z kamienia, terakoty, ceramiki.

Dzięki modzie na naturalne materiały, bardzo popularne stały się flizowania z kamienia lub płytek ceramicznych. Niegdyś spotykane w łazienkach i kuchniach, dzisiaj pojawiają się w salonach lub sypialniach – tworzą przyjemny, ciepły klimat każdego pomieszczenia. Układa się je w różne wzory i elegancko łączy, a krawędzie ścina (bizotuje). Najprościej mówiąc, flizowanie to technika układania płytek na ścianach i podłogach. Najczęściej używanym materiałem są kamień naturalny i terakota, ale wraz ze wzrostem popularności tej techniki pojawiają się np. kafle czy płyty z kamienia, cegły lub lacobelu. Te naturalne materiały świetnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń: są odporne na trudne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy silne opady deszczu. Ze względu na te właściwości materiałów, flizowanie coraz częściej gości na tarasach, balkonach czy elewacjach.

Płytki, których używa się podczas flizowania, mają liczne zalety. Są bardzo estetyczne, łatwe w utrzymaniu czystości i wytrzymałe. Panuje zupełna dowolność w zakresie materiałów, wzorów ułożenia kafli oraz kolorów – najpopularniejszym i najchętniej wybieranym motywem jest karo, które optycznie powiększa przestrzenie. Jeśli klient chciałby wybrać inny wzór lub zaprojektować własne ułożenie płytek, doradzamy wybór najlepszego materiału i szablon. Możliwe jest zrealizowanie niemal każdego wzoru – pod warunkiem, że pasuje on do reszty wystroju wnętrza!

Przykładowe usługi wykonywane w ramach flizowania w Krakowie:

  • układanie gresu lub terakoty we wzór karo
  • układanie dekorów, wałków, szlaczków
  • klejenie mozaik dekoracyjnych z drewna lub kamienia
  • klejenie płytek klinkierowych, cegiełek
  • flizowanie parapetów
  • montaż cokołów ciętych lub gotowych
  • ręczne szlifowanie krawędzi płytek