Ogród zimowy - budowa

Budowa ogrodu zimowego – krok po kroku

Ogród zimowy pozwala nam na stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej domu, a dzięki przeszklonej konstrukcji możemy cieszyć się naturalnym światłem przez cały rok. Żeby wszystko ze sobą odpowiednio współgrało, trzeba to dobrze zaplanować i wykonywać krok po kroku. Poniżej przedstawione zostały etapy budowy ogrodu zimowego.

Etapy budowy ogrodu zimowego

I Etap

Pierwszym etapem jest wybór umiejscowienia ogrodu zimowego względem budynku. Uwagę zwrócić należy na lokalizację względem stron świata, ponieważ najlepsze warunki znajdują się od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej. Jeżeli mamy taką możliwość, unikać powinniśmy strony północnej, która boryka się niedoborem promieni słonecznych. Strona południowa natomiast, wymagać będzie dobrego systemu wentylacji.

II Etap

Drugi etap to fundament pod ogród zimowy. Musi być on odporny na działanie czynników zewnętrznych, a także solidny, ponieważ będzie się na nim opierała cała konstrukcja ogrodu. Fundament nie może przylegać bezpośrednio do domu. Wymagana jest około 2-centymetrowa szczelina dylatacyjna, wypełniona plastycznym materiałem. Fundament powinien wystawać około 15 cm ponad powierzchnię ziemi, chroniąc ściany ogrodu przed zabrudzeniem podczas opadów deszczu.

III Etap

Po wykonaniu fundamentu można przejść do kolejnego etapu, a jest nim konstrukcja ogrodu zimowego. Szkielet nośny oranżerii wykonuje się przeważnie z drewna lub aluminium. Stosuje się także PVC, ale jest to materiał niezbyt często wybierany. Wybór między drewnem a aluminium zależy przede wszystkim od własnych upodobań. Drewno charakteryzuje się naturalnością i posiada dobre właściwości termoizolacyjne. W przypadku drewna koniecznością jest okresowa konserwacja. Zupełnym przeciwieństwem jest aluminium, które nie potrzebuje tego działania. Materiał ten jest lekki i odporny na rdzę, ale trzeba liczyć się z większymi kosztami.

IV Etap

Czwartym etapem jest wypełnienie szkłem wybudowanej właśnie konstrukcji. Do ogrodów zimowych wykorzystywane są najczęściej szyby termoizolacyjne wypełnione argonem. Podstawowy czynnik, którym powinniśmy się kierować w wyborze jest współczynnik przenikania ciepła. Przed przegrzewaniem wnętrza ogrodu, chronić będą szyby z powłoką refleksyjną. Przed promieniami słonecznymi chronić można także za pomocą osłon okiennych. Dach ogrodu powinien zostać wykonany ze szkła hartowanego lub laminowanego, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

V Etap

Ostatni, piąty etap to wentylacja i ogrzewanie. Żeby można było korzystać z ogrodu podczas okresu zimowego, należy zapewnić odpowiednią temperaturę poprzez instalację ogrzewania. Rolę tą spełnią zwyczajne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, które nie będzie szpeciło wnętrza ogrodu. Z kolei latem, zadbać trzeba o odpowiednią wentylację. Można to uzyskać dzięki uchylnym oknom dachowym lub nawiewnikom.

Firmy zajmujące się zakładaniem ogrodów zimowych:

 • Ponadczasowe Ogrody Karolina Kucharska
  Adres: ul. Petrażyckiego 26A, 30-399 Kraków
  Telefon: +48 697 605 296
  E-mail: kontakt@ponadczasowe-ogrody.pl
 • Ogrody Zimowe Załanowski Henryk
  Adres: ul. Kościuszki 15C, 55-140 Żmigród
  Telefon: +48 604 226 849
  E-mail: info@ogrodyzimowe.biz
 • Nowicki Ogrody Zimowe
  Adres: Domaniewska 37 lok. 2.43 , 02-672 Warszawa
  Telefon: +48 698 097 222
  E-mail: ogrody.zimowe@wp.pl